V
neděli 16. srpna jsme se stali součástí akce
Indiánské léto, která se konala v areálu
zábřežského koupaliště. Akce se zúčastnili
čtyři členové našeho oddílu a dva členové
nově vznikajícího postřelmovského oddílu.
Kromě
lukostřelby si návštěvníci bazénu mohli
vyzkoušet i nejrůznější indiánské aktivity,
výrobu indiánských čelenek, opičí dráhu
a mnoho dalších zajímavých činností.
Celé
odpoledne bylo krásné počasí a lidé se k
našemu stanovišti jen hrnuli. Někteří natěšení,
jiní nevědoucí, co je čeká. Všichni ale
odcházeli spokojení a nadšení.
My
i noví nadějní lukostřelci jsme si akci moc užili a
doufáme, že se v blízké době potkáme na
nějaké další.
Děkujeme
koupališti za pozvání a za poskytnutí několika
volných vstupů na bazén pro naše členy.
Byl velký zájem.Přišli i dospělí.Také spousta dětí.A zde instruktorka Postřelmovského oddílu.A snad naše nová členka Adélka.A naše nejlepší střelkyně Evka při výuce.
Ve čtvrtek 6. srpna jsme já,
Roman a Ráďa jeli do Postrělmova, předvádět a učit
lukostělbu. Naložili jsme plné auto nejrůznějších
věcí a vyrazili jsme. Postavili jsme si na louce dva terče,
roztáhli jsme deku, vybalili jsme luky a byli jsme připraveni.
Během chvilky nás zavalila banda dětí z příměstského
tábora, dychtivá vyzkoušet si lukostřelbu. Děti si
dopoledne moc užily a každý si do sytosti zastřílel,
i když lukostělby se podle mě nedá během jediného
dopoledne nabažit. Nestratili jsme ani nezlomily žádné
šípy a sami jsme si parádně potrénovali. Po
obědě jsme věci, kterých bylo alepoň dvakrát tolik
co na začatku, nacpali do auta a vyrazili jsme domů. Dopoledne jsme
si užili a těšíme se na další příležitost,
ukázat jak je lukostrelba dokonalá.
Eva Kutalová
Poučení bezpečnosti.Děti měli 7 – 13 roků.Lukostřelba nebyla jediným pracovištěm. Bylo to klidné a záživné.Také se házelo kartami.Radim v akci.
V pátek,
první květnový den a svátek zamilovaných,
jsme se i my oddali své vášni a vyjeli jsme na
lukostrělecký výlet. Výletu se účastnilo
11 členů oddílu. V noci sice trošku pršelo, ale my jsme se
nenechali odradit.
V
osm hodin ráno se celý náš jedenáctičlenný
tým naložil do aut a vyrazili jsme na naši první akci
po několika měsících. Cílem naší cesty
byl lukostrělecký parkur v Hradci Králové,
který je postavený klubem Chimera Hradec Králové.
Asi
si říkáte, co to ten parkur vlastně je? Lukostrělecký
parkur je velice podobný 3D závodům českého
poháru, jen tu chybí závodníci. Jedná
se o okruh s několika 3D terči, který si po zaplacení
vstupného můžete projít. Vstupné činí
200,- pro dospělé a 150,- pro juniory a děti, děti do
deseti let mají vstup zdarma. Za tak krásný
zážitek je to skoro nic.
Platí
tu pravidla jako u českého poháru, jeden terč, jeden
šíp. Výhoda parkuru ovšem spočívá v
tom, že na každý terč můžete střílet tak dlouho,
dokud se jedním šípem netrefíte. Takže je
jasné, že na každý terč je vystrěleno víckrát
než jednou. Můj nepříliš slavný rekord je sedm
šípů, ale v našem oddíle jsou i tací, kteří
se trefí na poprvé.
Parkur
v Hradci můžu jenom doporučit. Rozestavění všech 28 terčů
je perfektní. Za každým zvířátkem je
svah, takže je téměř nemožné ztratit šípy,
což každý z nás ocení, ale i přesto se
to někomu podařilo. 🙂
Za
vůbec nejlepší terč považuju holuby. Čekalo nás tu
asi 15 holubů v životní velikosti mile usazených na
větvi. Trefit se do takové malé potvory byla opravdu
výzva.
Terén
byl velice různorodý, stříleli jsme dolů, nahoru, z
blízka i z daleka. Přesně jak to má být. Výlet
se nám všem moc líbil a už se těšíme na
další. Do Hradce Králové se budeme určitě
ještě vracet a věříme, že se k nám přidají
i další členové našeho oddílu.
I přes aktuální nelehkou situaci jsme se náš vedoucí Roman, druhá nejmladší členka Anetka a já vydali potrénovat na závody. Náš cíl se nacházel až v Hradci Králové, kde je 3D lukostřelecký okruh, který zůstal i v karanténě otevřený. Tam jsme se také setkali s Romanem, který si šel zastřílet s námi a už na nás nějakou tu chvilku čekal. V rychlosti jsme se tedy rozstříleli a šli jsme na to. Okruh, na němž bylo rozmístěno 28 3D terčů nám trval ujít asi 2 hodiny. Na každý terč jsme měli jeden šíp, ale pokud někdo minul terč úplně, mohl střílet znovu. Což se docela hodilo zejména u takových holubů a také to znamenalo že si někteří z nás zastříleli více než jiní. Terče byli krásně rozmístěné v přírodě v okolí letiště a už hned první medvěd byl pořádně daleko. 3D zvířat tam byla spousta a i když jsme některá měli zprvu problém rozeznat, tak třeba takový tygr nebo želva byli nádherní. Také nám ten den vyšlo parádní počasí. Bylo to krásně strávené odpoledne v okruhu přátel a doufám že se všichni již brzy sejdeme, třeba na našich oddílových závodech. Na závěr ještě podotýkám, že i když jsme viděli i dvě opravdové srnky žádné zvíře nepřišlo k úhoně. Anička Vykopalová
Náš kamarád Roman a moje sestřička Anetka.Moje maličkost :).Anetka a želvička.A znovu.Kamzík.Hádejte kdo trefil ten dolní šíp? 🙂Ty šedé tečky jsou holuby. A byly v životní velikosti.
Naši střelci přechází do ilegality a tajně trénují, aby byli připraveni po ukončení světové krize přejít do otevřeného střetu s lukostřelci jiných oddílů. Mně se podařilo získat pár záběrů z jejich skryté činnosti.
Anetka a její TinikyNelča a její zlomený šíp. No není v tom sama 🙂Eliška a její TinikyMojmír a RadimNatálkaTohle je můj příspěvek.SamuelTomáš a Albert.
V sobotu 28.12. 2019 jsme se zúčastnili dalšího závodu. Tentokrát jsme ale naše lukostřelecké nářadíčko mohli nechat doma. Luky jsme vyměnili za malorážky a šli jsme s chutí na to.
V
9 hodin ráno jsme se sešli
na Dubické
střelnici a závod mohl začít. Po vyslechnutí
bezpečnostních pokynů jsme se vrhli na první
disciplínu. Stříleli jsme v leže z malorážek
přes celou střelnici (50m) a to je opravdu dálka! Zbraně
naštěstí měli puškohledy,
takže to nebylo tak zlé. Terče byly na můj vkus moc
maličké, přesto se závodu statečně zúčastnili
i malé děti. O vítěství se kromě nás
utkali staří mazáci z bývalého branného
oddílu, naši kolegové lukostřelci z Rýmařova
i úplní amatéři. Díky zodpovědnému
dohledu a ochotným radám instruktorů si se zbraněmi
poradili úplně všichni.
Druhá
disciplína byla o trochu těžší. Závodníci
museli nejprve doběhnout k přístřešku a až pak co
nejrychleji vystřelit dva náboje na terč ve tvaru lišky.
Ale pozor! Ta liška nebyla v životní velikosti. Bylo to spíš
jakési liščátko. I druhého úkolu se
všichni zhostili na výbornou. Než jsme se nadáli,
bylo tady vyhlášení. Nejen vítězové,
ale i poražení si domů odnesli sladkou odměnu.
V
duchu Vánoc jsme
volný čas mezi úkoly trávili u kamen v klubovně
a jedli jsme občerstvení, které připravila vedoucí
rýmařovských
lukostřelců Katka, za což jí děkujeme. Počasí se
nad námi smilovalo a začalo sněžit. Byl to prostě krásný
zimní den.
Závod
jsme si velice užili a za to můžeme poděkovat členům
AVZO Dubicko, kteří nám soutěž připravili. Děkujeme
a už se těšíme na příští ročník!
Eva Kutalová
Za lukostřelecký oddíl jen já a Radim.Naši hosté z Rýmařova.Každý zdroj tepla se počítá :).Já při střelbě.To je ta liška. Naši vítězové.
3D lukostřelba je pro mnohé morbidní sport učící malé děti střílet do zvířat. Pokud tohle někdo řekne, pak téměř s jistotou víte, že tento sport nikdy nezkoušel. Mohla bych se tu teď ohánět důkazy typu: zvířata přece nejsou živá nebo to má jenom simulovat skutečný lov, ale neudělám to, protože toto většině lidí o lukostřelbě nic neřekne. Raději se vám pokusím vysvětlit ten pocit, když pouštíte tětivu těsně před tím, než se dozvíte, jestli jste zasáhli nebo minuli. Máte úplně čistou hlavu. Neexistuje nic jiného jenom luk, šíp a 3D terč, který jako by na chvíli ožil. Všechno musí být naprosto přesné, dokonalá symfonie těla a vy na malý moment zapomenete na všechny starosti. Pak přijde řada na vypuštění šípu, v tuto chvíli se ve střelci vzbudí dávný instinkt. Šíp je pryč, ale ještě zbývá posledních pár vteřin, než trefí nebo mine. Připadáte si jako pradávný lovec a na tomto jediném šípu závisí život vašich nejbližších. Lukostřelba není morbidní sport, je to určitý druh svobody. Děti se neučí zabíjení, ale koncentraci, disciplíně i lásce k přírodě. Každý šíp jednou zasáhne (ať už terč nebo něco jiného) a člověk se bohužel musí vrátit do reality.
Anička Vykopalová
Autorka článku.Pekelné soustředěníKrásná příroda.Přátelství i tohle je 3D lukostřelba.
Dne 20. října
2019 jsme se zúčastnili dalšího závodu v 3D
lukostřelbě. A nebyl to jen tak ledajaký závod, byl
výjimečný, protože to byl první závod,
který jsme pořádali my, lukostřelba Dubicko. Na
střelnici v Dubicku a v lese u střelnice jsme rozmístili 15
terčů. Inspirovali jsme se Moravským zemským pohárem
a na každý terč jsme vystřelili 2 šípy. Většina
terčů sice byla jen dvourozměrná, ale to nám vůbec
nevadilo, zábava to byla i tak. Nějak se musí začít
ne?
Navštívit nás
přijel kamarád že závodů Romča Kolář a
přivezl s sebou velkou 3D srnku. Střelba na takové terče je
prostě skvělá, doufám, že v budoucnu si budeme také
moci koupit nějaké to zvířátko. Závodu
se zúčastnilo 14 dětí, soutěžily dokonce i 5-leté
holčičky, ale také dospělí.
Trapným faktem
zůstává, že nás všechny porazil náš
profík Ráďa. A to soutěžil i proti dospělým.
K dispozici bylo také výborné občerstvení
za, které vděčíme Janě Divišové. Závod
jsme si užili a vyzkoušeli jsme si na vlastní kůži, kolik
práce dá příprava takové akce. Věřte
mi, opravdu dost.
Bylo to pro nás pěkné rozloučení se sezónou. Na závěr chci poděkovat Nelče, která tyto závody vymyslela a všem, kteří se na nich podíleli a doufám, že příští rok se zase všichni sejdeme, my i noví členové a hlavně nějaké ty 3D terče, a dáme si odvetu. Lukostřelbě zdar a pokud ještě nestřílíte, přidejte se k nám!
Eva Kutalová
Naši závodníci.A hned první terč měl velkou obtížnost.Ale všichni to zvládli na jedničku.Junioři a dospělí to měli ještě náročnější.V popředí náš host Roman.Tady zadní ruka po výstřelu. Dokonalé.Pekelné soustředění.Náš nejlepší střelec. Tedy pro dnešek 🙂 .A tady náš nejmladší člen.Sladký závěr.
Dne
13.10.2019 jsme se zúčastnili 8.kola Moravského
zemského poháru, který byl zároveň
posledním závodem letošního ročníku a
tak byl o něj obrovský zájem. Přihlásilo se
196 závodníků.
Jeli
jsme ve složení Eva, Ráďa, Natálka a náš
trenér Roman. S námi, jako psychická podpora a
fanklub, jeli Anička, Ráďovi rodiče a Natálčina
malá sestřička Eliška a jejich maminka, která nám
zapisovala nastřílené body. Dále s námi
ve skupině byli dva závodníci ze zlínského
lukostřeleckého klubu, kteří byli taky moc fajn, a
tak nás chodila po lese velká skupina a o zábavu
nebyla nouze.
Počasí
nám vyšlo parádně, na obloze nebyl ani mráček
a chodili jsme téměř v tričku. Závod se konal na
krásném hradě Helfštýně, kde se nám
moc líbilo. Terče byly rozmístěny podél
hradeb, na nádvoří hradu a také v jeho blízkém
okolí v lese a na louce. Můj nejoblíbenější
terč byly dvě pochybné věci, pod kterými jsme si
mohli představit ledacos, nakonec jsme odhalili, že se jednalo o
vydry. Zajímavá byla i skupina závodníků,
kteří soutěžili v dobových kostýmech. Celé
to působilo opravdu dokonale a protože se závody konaly za
provozu hradu, nejspíš jsme všichni byli zajímavá
atrakce pro ostatní návštěvníky.
Čekání
na výsledky jsme si zpříjemnili obědem v hradní
restauraci a sledováním rozestřelů mezi závodníky
s nerozhodným skóre v celkovém hodnocení.
Potom jsme už trpělivě, možná trochu netrpělivě, čekali
na nádvoří hradu na vyhlášení. Na
stolku, před stupni vítězů, byly vystaveny medaile, poháry
a mnoho lahví s tvrdým alkoholem, na které jsme
si ale dělaly plané naděje, protože tyto ceny nebyly pro
nás, ale pro celkové vítěze poháru ..tak
snad příště
Vyhlašování
se mi pochopitelně líbilo, protože jsem skončila na krásném
3.místě a Ráďa na skvělém 2.místě.
Celkově jsme měli ze závodu všichni dobrý pocit, nálada byla skvělá a tak jsme se mohli všichni spokojeně vrátit domů.
Eva Kutalová
Ano tentokrát se střílelo na krásném hradu Helfštýn A tohle je naše závodní čtyřka.Naše skupina však byla daleko větší. Naše zapisovatelka Lucka, já a hlavně naše minohledačka 🙂 tedy šípohledačka Eliška.Povšimněte si terče. Poznáte co to je?Střílelo se většinu terčů po dvojici. Jinak to v tom počtu střelců ani nešlo.Počasí, terče to prostředí zkrátka pohádka.Odpoledne bylo opravdu nádherně.A Takhle to skončilo Radim 2. místo.Já třetí. Na tak malí oddíl a rok po jeho založení to určitě není špatné. Co říkáte?