Výcvik AČR

Než objasním tento poutavý název, dovolte mi se ohlédnout za právě odcházejícím létem.

Náš oddíl plně fungoval i o letních prázdninách, a i nyní se neomezujeme jen na naše pravidelné nedělní tréninky, ale scházíme se i během týdne.

V létě jsme třikrát navštívili náš nejoblíbenější 3D parkur v Horní Bečvě na Valašsku. Tyto celodenní výlety již tradičně spojujeme s návštěvou visuté stezky Valašky na Pustevnách a obědem v nádherném motorestu Valašský Šenk. Nejen, že nás tyhle výlety posunují v naší lukostřelecké praxi, ale stmelují nás i jako kolektiv.

A nyní k nadpisu – výcvik AČR? Mnozí z vás, kteří pravidelně chodíte či běháte přes střelnici, jste si určitě všimli, že ji poslední prázdninový týden využila jako základnu a výcvikový prostor malá jednotka AČR z Lipníku nad Bečvou. Její velitel nás požádal, zda bychom je v jejich osobním volnu mohli seznámili s 3D lukostřelbou. Rádi jsme této prosbě vyhověli. Pět dospělých a jeden junior z našeho oddílu se věnovalo 15 vojákům půlku středečního odpoledne. I když většina vojáků držela luk v ruce poprvé v životě, všichni jsme byli překvapeni, jak dobře jim to šlo. Po půl hodině stříleli někteří tak dobře, jako po několikaletém tréninku. Bylo vidět, jak skvěle mají zvládnutou oblast balistiky, míření a dalších dovedností souvisejících se střelbou. Je možné, že některé z nich jsme pro lukostřelbu nadchli tak, že si luk pořídí ?.

Rád bych také využil této příležitosti a veřejně poděkoval členovi našeho oddílu – Josefu Kopečnému, který nám na střelnici vlastnoručně vyřezal nádherný vikingský čtyřmetrový totem. Symboly na něm znázorňují pohanská božstva – na vrcholu vikingská dračí hlava, pod ní bohyně plodnosti, úrody a lásky Freya, bůh hromů Thor a pod ním vlčí hlava – posvátné zvíře vikingů. Zezadu ho zdobí nápis v runovém písmu „per aspera ad astra – přes překážky ke hvězdám“. Totem a posezení je tu samozřejmě pro každého, kdo chce posedět a zažít hezkou atmosféru naší střelnice.

Fotky z akcí najdete na našich www stránkách i facebooku. A mě už jen zbývá rozloučit se našim pozdravem: „Ať nám to lítá!“

Vedoucí oddílu Roman Žilka